Іноді батьки звертаються за консультацією з приводу страхів дитини, тому що вона малює тільки темними кольорами (чорним, коричневим, темно-синім). Темні кольори на малюнку можуть бути ознакою страху, але тільки якщо такі малюнки з’явилися одночасно з іншими симптомами (знижений апетит, поганий сон, постійно пригнічений настрій та ін.). В іншому випадку це лише особливості дитячого малюнка. Справа в тому, що темні кольори краще видно на білому аркуші. Намалюйте лінію, наприклад, жовтим кольором – її майже не видно, а намалюйте чорним – результат очевидний.
Підростаючи, малюк поступово починає цікавитися іншими кольорами. Але на початку “творчої кар’єри” йому хочеться, щоб плоди його зусиль були помітні. Щодо дитячих страхів, то виявити їх можна не тільки за допомогою малювальних методик. Батьки, які добре знають свою дитину і спостерігають за її поведінкою, обов’язково помітять, якщо щось не так: ось малюк почав боятися заходити до темної кімнати, ось попросив перемкнути канал телевізора, бо злякався того, що відбувається на екрані, він погано засинає сам та ін.
Які причини виникнення страхів у дітей?
- Страх – реакція, закладена природою для того, щоб уберегти дитину. Уявіть абсолютно безстрашного малюка, такого, який не боїться ні машин, ні висоти, ні собак, ні темряви, – він просто не виживе. Бути обережним – природно, і головна функція людського страху – захистити життя. Але погано, якщо страх переходить межі обережності.
- Зрозуміло, що у надскладний для України час, багато дитячих страхів можуть виникати через бойові дії, розмови дорослих про них, коли батьки переглядають новини у присутності дітей тощо.
- У дитини може виникнути страх, якщо насправді відбулася подія, яка її налякала, наприклад, гавкнув собака, хтось налякав у темряві, дитина застрягла у ліфті або її вкусила бджола.
- Страшні мультики, фільми, іграшки теж можуть стати причиноюпояви неабияких страхів. Деяким дітям вистачить кількох кадрів страшного фільму або страшної музики, щоб тривога оселилася в їхній душі.
- Сімейні конфлікти теж можуть провокувати страхи у дітей. Часто дитина почувається причиною конфліктів або боїться, що батьки розлучаться.
- Суперечливе виховання. Якщо батьки говорять один – одне, інший – інше, або спочатку сварять, потім жаліють, у дитини можуть проявлятися страхи, тому що вона не впевнена ні в чому.
- Діти з чудово розвиненою уявою часто мають вищий рівень тривожності, а отже і страхів.
- Багато страхів закладаємо ми самі, якщо боїмося, що дитина впаде, пораниться, тощо.
ОТЖЕ,
страх необхідний, він оберігає дитину від небезпек. Якщо страх переходить межу обережності, треба правильно до цього поставитись.
- Не намагайтеся переконати дитину в тому, що її страх – маячня, і немає жодних підстав боятися. Для дитини всі її страхи реальні. Слова мами “Це лише кімната, і в ній немає привидів” звучать непереконливо для дитини, і вона може взагалі вам не довіряти: якщо мама і тато привидів не бачать, отже, вони не зможуть допомогти, і монстри прийшли для того, щоб забрати саме її, тому й маскуються.
- Не смійтеся над дитиною і не називайте її боягузливою. Цим ви тільки зафіксуєте її страх і повісите ярлик, з яким буде непросто впоратися.
- Не дозволяйте дитині дивитися на ніч телевізор разом із дорослими. Дитині до 6-7 років можна дивитися телевізор не більше ніж 20 хвилин поспіль і не більше ніж 40 хвилин на день. Вибирайте корисні мультики.
- Намагайтеся зробити життя дитини більш передбачуваним: обговорюйте плани заздалегідь, залучайте до режиму, дотримуйтесь єдиних вимог щодо дитини.
- Намагайтеся знайти причину страху і виключити “сімейні причини”: конфлікти, протилежні вимоги до дитини, фізичні покарання, ревнощі.
- Не потурайте дитині. Якщо в її кімнаті буде завжди увімкнене світло – це заспокоїть її, але ви не навчите її боротися зі страхом.
ОСНОВНІ ЛІКИ ВІД СТРАХУ
1. Прочитайте або складіть казку про те, чого дитина боїться. Знайдіть книгу Чуб Н.В. “Азбука хоробрості”. У ній багато казок (про пилососи, темряву, дрилі, лікарів та ін.), читання яких разом з малюком допоможе йому позбутися тривоги і страхів.
2. Страх зникає, якщо дитина сама грає роль того, хто лякає (напр. гра “Я -веселе і жахливе”).
3. Гра допомагає подолати страх. Казкових монстрів простіше побороти казковою зброєю ( напр. гра “Чарівна зброя”)
4. Страх стає меншим, якщо поруч є хтось більш беззахисний, про кого треба дбати і кого потрібно оберігати (напр. гра “Захисник”).
5. Спробуйте “зайти здалеку” (див. “Сто кроків до хоробрості”).
Ці та інші цікаві прийоми та ігри, а також казку “Амулет для хоробрості” знайдете тут.
У статті використано матеріали з книги
А.В. Руденко “Ігри і казки, які лікують”