06.Лют.2023
Холодова алергія

Холодова алергія – досить поширене захворювання серед людей будь-якого віку та статі, особливо до нього схильні жінки та діти. Патологія проявляється переважно на холодну погоду через вплив низьких температур на шкірний покрив і супроводжується вкрай неприємною симптоматикою, а в окремих випадках – навіть смертельно небезпечна.

Що таке алергія на холод?

Алергія на холод – індивідуальна підвищена чутливість організму до низьких температур, яка проявляється по-різному:

  • Холодова кропив’янка (зустрічається найчастіше).
  • Риніт (нежить).
  • Кон’юнктивіт (сльозяться очі).
  • Дерматит.
  • Астма.
  • Набряк Квінке (при поразці горла людина починає задихатися і може померти).

На сьогоднішній день, досконально невідомо від чого саме виникає захворювання, але вчені пов’язують його з неправильною відповіддю імунної системи на зниження температури навколишнього середовища. При дії холоду в організмі починає вироблятися рідкісний білок – кріоглобулін, який імунна система сприймає як чужорідний та атакує. Внаслідок цієї «боротьби» продукується гістамін, що й спричиняє алергічну реакцію.

У зоні ризику захворювання молоді жінки та діти, оскільки у них найчастіше тонша шкіра та ослаблена захисна функція епідермісу.

Причини появи алергії

  • Вчені виділяють кілька факторів, які можуть стати провокаторами хвороби:
  • Різкі перепади температур, мороз, холодний вітер та протяг.
  • Контакт із холодною водою (навіть у теплу пору року).
  • Генетична схильність.
  • Тривалий прийом антибактеріальних препаратів, що згодом спричиняють збої в роботі шлунково-кишкового тракту.
  • Вживання холодної їжі чи напоїв.
  • Зниження захисних властивостей організму (слабкий імунітет).
  • Наявність супутніх захворювань (патологія щитовидної залози, туберкульоз, системні захворювання, глистяні інвазії).

Види холодової алергії та їх симптоми

Холодова алергія на руках супроводжується свербінням, поколюванням, лущенням та тріщинами шкірного покриву

Щоб зрозуміти як боротися з тими чи іншими проявами алергії, для початку необхідно позначити симптоми та визначити форму захворювання:

1️⃣ Гостра та хронічна алергічна реакція. Сильний свербіж на ділянках тіла, які контактували з алергеном (руки, обличчя, ноги), надалі утворення червоних плям, прищів або пухирів (на вигляд як опіки кропивою). В ускладненому перебігу патологія супроводжується ознобом, загальним нездужанням, болями у суглобах та підвищеним серцевим ритмом.

2️⃣ Рефлекторна алергія. Виявляється місцевою чи загальною реакцією організму на холодовий подразник. При місцевій реакції утворюються висипання навколо охолодженої області, а сама ділянка залишається незмінною. Загальна реакція виникає при охолодженні всього тіла.

3️⃣ Рецидивуюча. Загострюється в осінньо-зимовий період, але також може бути цілий рік, при впливі холодної води.

4️⃣ Холодова еритема. Виражається гіперемією (надмірним кровонасиченням судин), сухістю зовнішніх покривів, при яких шкіра тріскається і болить.

5️⃣ Холодовий дерматит. Проявляється червоними плямами, свербінням та печінням. Надалі може утворитися лущення, тріщини та дрібний висип.

6️⃣ Сімейна холодова кропив’янка. Рідкісна форма захворювання, успадкована за аутосомно-домінантним типом. Для неї характерний папульозний висип та печіння.

Симптоми холодової алергії виникають у середньому через 3-5 хвилин після контакту з подразником і можуть зберігатися протягом кількох годин (як виглядає холодова алергія можна подивитися на фото). В особливо складних випадках з’являється утруднене дихання, задишка, тахікардія, зниження артеріального тиску, нудота, блювання, біль у шлунково-кишковому тракті.

У малюків шкірна реакція на вплив низьких температур, морозу, снігу, холодного дощу зустрічається часто. Тонкий і ніжний шкірний покрив у дітей ще не має необхідного бар’єрного захисту і схильний до впливу негативних зовнішніх факторів, внаслідок чого з’являються почервоніння, висипання та свербіж (починають свербіти пальчики рук, ноги, обличчя). У немовлят при алергії на холод може з’явитися дерматит, почервоніння, лущення шкіри, кон’юнктивіт. Ще один характерний симптом – риніт (закладеність носа, соплі, чхання).

Для лікування холодової алергії необхідно прибрати провокуючий фактор та приймати антигістамінні препарати за призначенням лікаря. У разі потреби педіатр може направити малюка на дообстеження до дерматолога або алерголога.