Ментальне здоров’я дошкільників

24.Лют.2025
Ментальне здоров’я дошкільників

Калейдоскоп ігрових вправ для дітей старшого дошкільного віку.

 Мета зміцнювати ментальне здоров’я дітей; створити позитивну емоційну атмосферу; закріплювати отримані знання про основні емоції: вміння впізнавати, показувати емоції, словесно позначати і адекватно реагувати на них; розвивати вміння розуміти свої почуття і почуття інших; розвивати увагу, уяву і мімічно — пантомімічні реакції, продовжувати розвивати емпатію,  виразність мови; удосконалювати комунікативні навички дітей: сприяти формуванню дружніх, доброзичливих взаємин дітей в групі, згуртуванню дитячого колективу, удосконалювати вміння брати участь у спільній грі, розвивати уміння оцінювати почуття і вчинки оточуючих людей; розвивати у дітей уміння розуміти одне одного без слів, працювати в парі, домовлятися між собою;

сприяти зняттю емоційної та м’язової напруги, формуванню у дітей впевненості в собі; підвищити соціальний статус кожної дитини в групі; виховувати шанобливе, дбайливе ставлення до світу і людей.

Вправа “Струм”.

Вихователь. У мене сьогодні гарний настрій і я хочу передати його вам.

Давайте потиснемо одне одному руки і скажемо щось приємне.

У нас з вами не звичайне заняття, а справжня подорож.

 Будь-яке спілкування, будь-який контакт починається з привітання.

Сьогодні ми будемо вітати одне одного в парах. Я хотіла б вам запропонувати зараз привітатися незвичайним способом.

 Вправа «Давайте привітаємося».

Діти за сигналом починають хаотично рухатися по кімнаті і вітатися з усіма, хто зустрічається на їхньому шляху, але робити це треба певним чином:

1 оплеск – вітаємося за руку;

2 оплески – вітаємося плечиками;

3 оплески- вітаємося спинками.

 Привітання: «Добридень, друже!»

А зараз вітаємо одне одного звичайним способом.

Добридень,  друже! (Вітаються за руку.)

Як ти тут? (Поплескують один одного по плечу.)

Де ти був? (Розводять руки.)

Я сумував! (Складають руки на грудях в області серця.)

Ти прийшов! (Простягають одне одному руки.)

Добре! (Обіймаються.)

Вправа «Прогулянка в лісі».

Вихователь запрошує дітей прогулятися в уявний ліс. Всі діти шикуються і йдуть в приміщенні змійкою по уявній стежці. За командою дорослого вони переходять уявні перешкоди:

йдуть тихо, навшпиньках, щоб не розбудити ведмедя,

переступають через колоду,

рухаються по вузькій доріжці, навколо якої росте кропива,

обережно ступають по хиткому містку, перекинутому через струмочок,

стрибають по купинах по болоту,

нахиляються, збираючи гриби,

тягнуться вгору за горіхами,

роздивляються квіти.

 Вправа «Я знаю».

Діти, щоб з нами нічого поганого в лісі не сталося, ми повинні багато знати. Давайте зараз перевіримо наші знання. Завдання: назвати якомога більше предметів або явищ, які можна об’єднати одним словом. Наприклад:

Я знаю такі квіти …

Я знаю такі овочі …

Я знаю такі фрукти, ягоди …

Я знаю таких птахів …

Я знаю таких звірів …

Ми все далі заходимо в ліс, він стає все темніше і страшніше. Це лісовик набешкетував – поселив на світлій галявині страхи. Що робити? Далі підемо, або назад повернемося?

Відповіді дітей.

Прислухайтеся: щось тріщить; павутиння літає, павуки виповзають; галявина плаче, не хоче бути темною і похмурою. Чи не злякаємося? Добре, спробуємо звільнити лісову галявину від страхів.

Мімічна гімнастика «Переможи свій страх».

1.Страхи нас лякають,

Корчать злі пики,

Станем на хвилиночку

Ми на них схожі—злість.

2.Покажіть-но мені всі,

Як можна злякатися? – переляк.

3.Неначе б заплачемо,

І станемо ображатися. – образа.

4.Тепер за руки візьмемося,

Страхам дружно посміхнемося! – радість.

Три рази плеснемо,

Три рази тупнемо ,

Руки вгору піднімемо,

На весь ліс крикнемо:

«Не боюся!»

Ще раз: «Не боюся!»

Знову посміхнемося,

Голосно розсміємося!

Розступився темний ліс, перетворилися страхи на сонячних зайчиків. Стрибають вони прямо в руки:  теплі, добрі, ласкаві!

Вправа «Сонячний зайчик». Релаксація.

Педагог. А тепер закриємо очі. Нехай кожен уявить собі, що в очі йому заглянув сонячний зайчик. Закрийте їх долоньками. Зайчик побіг далі по обличчю, ніжно погладьте його долонями: на лобі, на носі, роті, щічках, підборідді. Погладжуйте акуратно, щоб не злякати. Погладьте голову, шию, руки, ноги … Він забрався на животик, погладьте його там. Сонячний зайчик любить вас, а ви погладьте його і потоваришуйте з ним. Від спілкування з сонячним зайчиком вам стало спокійно, так, що кожен може уважно прислухатися до себе, відчути свій настрій, свої бажання. Тепер ви можете відкрити очі.

Тихо все. На гілці завмер кожен лист.

З кущів чути солов’їний свист.

Потемніло небо там, в далі лісової.

Сонце зайшло, і настав спокій. (І. Лопухіна).

Емоція «Спокій».

 Гра «Павутинка».

Уявіть, що ви стали чарівниками і можете побажати всім людям щось таке, від чого вони зможуть стати радісними. Давайте подумаємо, що можна побажати всім людям, які живуть на Землі …

наприклад:

нехай позбудуться хвороб;

нехай довго живуть;

нехай у всіх буде будинок;

нехай всі дружно живуть;

нехай всі будуть щасливі …

І тоді –  всі люди стануть радісними !!!

Діти висловлюються і передають одне одному клубок ниток, створюючи павутиння.

Друзі, добре в чарівному лісі, але нам час повернутися.

Ви усі образились, відвернулись від мене, тому що не хочете повертатись.

Гра-вправа «Грицю, Грицю, повернись, повернись і посміхнися».

Педагог торкається рукою до плеча кожної дитини і каже: «Грицю, Грицю, повернись, повернись і посміхнися».

Дитина, до якої доторкнулися, повертається і посміхається.

 Вправа «Що може підняти тобі настрій».

Який у вас зараз настрій? Але якщо вам сумно, що може підняти вам настрій? Може бути – веселий жарт, хороша передача по телевізору, квіти, цирк, книга, малювання, чудова українська пісня та ін. Відповіді дітей.

А зараз ми повертаємось. Але, щоб з нами нічого не трапилось, ми повинні триматись усі разом, бути як одне ціле, як єдиний організм. Тож, перетворимося на «стоногу».

 Гра «Стонога».

Діти стають одне за одним, тримаючись за талію дитини, що стоїть попереду. За командою педагога «стонога» починає рухатися вперед, потім присідає, стрибає на одній ніжці, проповзає між перешкодами і т.д. Головне завдання дітей – не розірвати ланцюжок і зберегти «стоногу» .

Ми повертаємось до дитячого садка, але який настрій ми несемо з собою?

Вправа «Настрій в кишені».

Діти сидять півколом. Одна дитина виходить і вимовляє слова:

Рано – вранці

У садочок я йду.

І в кишені я несу

Настрій несу.

Далі дитина зображує мімікою і позою свій настрій. Діти відгадують настрій дитини, а потім хором промовляють:

З кишені ти дістав

Настрій свій нам показав.

Тільки де його ти взяв,

Хочемо ми знати!

Дитина після цих слів говорить про те, чому у нього сьогодні такий настрій, наприклад, «Я сьогодні радісний, бо …» або «Я сьогодні сумний, тому що…»

Вправа «Добре – погано».

Щоб у садочку нам було завжди весело та радісно, ми повинні навчитись

дружити, поважати одне одного. Для цього ми пограємо з вами у гру «Добре – погано».  Я буду говорити про вчинки людей. Якщо вчинок хороший – плескайте в долоні, якщо поганий – тупайте ногами. Ви готові? Тоді почнемо!

(Педагог називає вчинки: сваритися, допомагати іншим, битися, відбирати іграшки, миритися, вітатися при зустрічі, просити вибачення, ділитися, обзиватися, говорити компліменти, бути ввічливим, грубити, поступатися»).

 Вправа «Піраміда любові».

А зараз давайте побудуємо «піраміду любові» з наших з вами рук. Я назву щось улюблене і покладу свою руку, потім кожен з вас буде називати своє улюблене і класти свою руку. (Діти вибудовують піраміду).

Діти, а ви відчули, як тепло стало нашим рукам? Вам приємно це? Подивіться, яка висока вийшла у нас піраміда!

Вправа «Прощання».

Педагог розповідає про гарний настрій, радість, усмішки, роблячи паузи між висловлюваннями. Після кожного висловлювання діти вимовляють одну й ту саму фразу: «Ми теж!».

«Я ділюся з вами своїм гарним настроєм!

Діти: «Ми теж!»

«Я дарую вам посмішку!»

Діти: «Ми теж»

«Я радію!»

Діти: «Ми теж!»

«Я стрибаю від щастя!»

Діти: «Ми теж!»

«Я вас люблю!»

Діти: «Ми теж!»

«Я вас обіймаю!»

Діти: «Ми теж»

Всі обіймаються в єдиному колі.

Ваш настрій відмінний? (ТАК !!!)

Наша подорож закінчена.

Приємних вам емоцій!

До побачення!