У вас немає суперсили, яка під час прогулянок повністю захистила б дітей від травм. Однак ви можете їм запобігти, якщо разом з колегами організуєте безпечний простір на території дитячого садка.
Серед потенційно небезпечних місць на території дитячого садка — ігрове обладнання, паркани й навіси, а також усі споруди й рослини, які там є. Якщо не доглядати за територією як слід, травм у дітей під час прогулянок не уникнути. Далі виокремлю ті, які трапляються найчастіше, й розповім, на що звернути увагу медичній сестрі, щоб їм запобігти. Як член постійної комісії з обстеження приміщень і споруд ви маєте знати, що й до чого. Утім, хоч який безпечний ігровий майданчик у вашому дитячому садку, нагадайте вихователям та їхнім помічникам, щоб уважно стежили за дітьми на прогулянці.
Подряпина об гострий дріт
Дитина намагалася вийти за територію дитячого садка через дірку в паркані, зачепилася одягом за огорожу й сильно подряпала гомілку.
Такого не трапилося б, якби дірку в паркані вчасно помітили й відремонтували. Тож коли разом із колегами оглядатимете паркан, перевірте, чи немає в ньому:
- дірок;
- гострих кутів;
- дроту і цвяхів, що стирчать.
Також зверніть увагу колег на те, чи не просіли секції паркана, чи не хитаються його опорні стовпи. Якщо окремі секції нахилені, він не стійкий і відповідно небезпечий.
Простежте, щоб відстань між секціями паркана не перевищувала шість сантиметрів. Тоді дитина не зможе просунути туди голову.
Якщо ви помітили, що паркан пошкоджений, сповістіть директора. Відтак попередьте про пошкодження вихователів і порадьте їм зважати на цей факт під час прогулянок.
Щоб діти не виходили за територію дитячого садка, ворота і хвіртку після ранкового прийому слід зачиняти. Нагадайте завідувачу господарства або двірнику про це. Якщо ваш дитячий садок — біля проїжджої частини, порадьте обладнати спеціальні зони, які завадили б дітям вибігати на дорогу.
Порізи уламками скла
Під час гри в пісочниці дитина порізалася уламком скла, що лежав у товщі піску.
Щоб скло, гострі металеві предмети в піску не спричинили травм, вихователі повинні оглядати пісок щодня зранку. Якщо виявите в пісочниці такі предмети, попросіть двірника прибрати їх.
Пісок у пісочницях повністю замінюють щороку навесні, у міру забруднення або в разі, якщо в дитячому садку виявили збудників паразитарних хвороб.
Простежте, щоб конструкція пісочниці була міцною, борти — цілісними, без відколів, задирок, фарби, що полущилася. Інакше діти ризикують об неї поранитися.
У пісочниці діти можуть не лише порізатися. Під час ігор пісок іноді потрапляє дітям в очі чи рот. Якщо він забруднений, це може спричинити розвиток інфекційного або паразитарного захворювання. Тому поконтролюйте, щоб на ніч двірник закривав пісочниці спеціальними кришками, і двічі в період з квітня по жовтень перевіряйте якість піску.
Опіки внаслідок вибуху незнайомого предмета
Така ситуація трапилася на початку 2021 року в одному з дитячих садків Вінниці. У час, коли дошкільники були на прогулянці, на ігровому майданчику вибухнув незнайомий предмет. Одна дитина зазнала незначних опіків шкіри.
Щоб запобігти таким ситуаціям, разом із колегами обстежте територію ігрових майданчиків та дитячого садка загалом. Виявіть та усуньте незнайомі предмети, які можуть зашкодити життю та здоров’ю дітей. Спонукайте колег повторювати з дітьми правила поведінки з такими предметами. Хай знають, що торкатися незнайомих предметів заборонено, а якщо побачили такий, потрібно повідомити про це вихователя чи його помічника.
Огляньте рослини на території дитячого садка й упевніться, що серед них немає заборонених. Перелік рослин, дерев, кущів з колючками та отруйними плодами наведений у Додатку 1 до Санітарного регламенту. Зверніть увагу, чи не ростуть рослини, що можуть спричинити в дітей алергійні реакції.
Переконайтеся, що кущі обрізані, на деревах немає сухих і надломлених гілок, оголених коренів. Вони теж потенційно небезпечні.
Падіння з висоти через незручний одяг або взуття
Коли дитина піднімалася на гірку, зачепилася шнурком кросівка за сходинку й упала з висоти.
Таку ситуацію спричинило неправильно дібране взуття для прогулянки. Розкажіть батькам, що одяг для прогулянок має бути зручним та без елементів, які чіплялися б за ігрове обладнання чи застрягали в ньому, — довгих мотузок, застібок, прикрас тощо. Порадьте вибирати для дітей взуття на неслизькій підошві, без шнурків і таке, що надійно фіксується на ногах.
У теплу пору року стежте, щоб усі діти були в головних уборах — панамках, бейсболках чи хустинках. Так ви зможете запобігти сонячному опіку чи перегріванню.
Простежте, щоб покриття на ігровому майданчику було м’яке й мало ударопоглинальні властивості — пісок, гума, гравійний відсів, трава тощо.
Рана після контакту з частиною гірки
Дитина з’їжджала з гірки й поранила руку об тріщину, що утворилася між поверхнею і бортами гірки.
На ігрових майданчиках дитячих садків обладнання хоча й металеве, але все одно з часом пошкоджується. Так, під впливом води й низьких температур робочі поверхні іржавіють і тріскають, а отже стають небезпечними для дітей. На початку тижня разом із колегами огляньте ігрове обладнання, щоб впевнитися, що воно справне й безпечне.
Простежте, щоб на ігровому обладнанні не було елементів, що випинають, гострих кутів чи шорсткої поверхні. Перевірте, чи зварювальні шви гладенькі; кути і краї будь-якої доступної для дітей частини обладнання — закруглені, а рухомі частини — надійно закріплені. Не залишайте поза увагою фундамент, що випинає, пошкоджене покриття, брак деталей тощо. Переконайтеся, що відкриті отвори на ігрових конструкціях невеликого розміру і частини тіла дитини не застрягнуть у них.
Якщо ви помітили, що обладнання несправне, забороніть ним користуватися. Якщо швидко відремонтувати його неможливо, порадьте завідувачу господарства огородити бар’єрною стрічкою або тимчасовим парканом. Якщо огорожа заважає прогулянкам або спортивним заходам, тимчасово скасуйте їх.
Основна стратегія вихователя під час прогулянки — уважно стежити за вихованцями, а медичної сестри — бути на крок попереду й завчасно впевнитися, що територія дитячого садка безпечна для дітей. Адже їхня безпека — це ваша відповідальність. Розповідайте дітям правила поведінки на ігровому майданчику, навчіть їх допомагати одне одному, попереджати про небезпеку — і матимете союзників у своїй справі.