Вихователь – це не просто професія
Професія вихователя і всіх працівників дошкільних установ вимагає від більшості глибокої самовіддачі, величезного терпіння і нескінченної любові до своєї справи. Виховання наших дітей на початку їхнього життєвого шляху – не просте завдання, але від його успішного вирішення залежить майже все наше майбутнє. Дитячий садок для малюків не дарма вважають першою школою життя. Той фундамент, який закладається в нас з самого дитинства, служить нам опорою і основою в подальшому житті. І як би нам не здалося дивним, але працівники дитячих садків та інших дошкільних закладів, спільно з батьками та близькими наших дітей, стоять на своєрідній фронтовій передовій нашого спільного, самого найближчого майбутнього.
В наші дні вихователем називають педагога, під опікою якого перебувають діти до 6 років. Але виникла ця професія значно раніше і сягає своїм корінням ще у античні часи. У Стародавній Греції виховували дітей багатих патриціїв спеціально навчені невільники. Виховання дітей, це дійсно важка праця, яка може виявитися під силу далеко не кожному.
Обов’язками вихователя було:
- оберігати малюка від небезпеки;
- навчати його перших кроків, а також допомогти осягнути найперші нехитрі науки;
- згодом, коли дитина досягала шкільного віку, раб супроводжував його до школи і носив за ним сумку з підручниками і всім, що було необхідно.
Сьогодні саме на плечі вихователя лягає не тільки турбота про безпеку дітей, а й про їх повноцінний дошкільний розвиток. А, як відомо, саме в перші роки життя малюка відбувається формування його як особистості. Інколи навіть з однією дитиною буває впоратися надзвичайно складно, а коли їх збирається так багато – і поготів.
Вихователь повинен кожен день:
- прийняти дітей у батьків;
- допомогти їм поснідати, простежити, щоб ніхто не залишився голодним;
- протягом дня розважати малюків активними іграми, музичними та методичними заняттями, що сприяють розвитку моторики, пам’яті, мови, фізичного стану кожної дитини (саме через гру діти і пізнають світ);
- допомогти дітям пообідати і вкласти їх спати;
- вивести всіх на прогулянку, простежити за тим, щоб кожна дитина була одягнена відповідно до погоди і забезпечити їх безпеку на вулиці;
- надавати малюкам необхідну допомогу при відвідуванні туалету або проведенні санітарно-гігієнічних заходів;
- на сам кінець, нагодувати дітей вечерею, і передати живого-здорового в руки батькам;
- крім того, під час будь-якого режимного моменту, почувши сигнал «Повітряна тривога», відвести дітей до тимчасового укриття та забезпечити там їх безпеку.
Традиції святкування дня дошкілля визрівали не один рік. З цього списку видно, наскільки складною у всіх розуміннях є робота вихователя. Кожній дитині потрібен індивідуальний підхід і увага. Ні одна дитина не сидітиме на одному місці, спокійно чекаючи своєї черги. Тому стати вихователем може далеко не кожен. Це не просто професія, а справжнє покликання.
Якості справжнього вихователя
Якими ж якостями необхідно володіти, для того щоб стати улюбленим вихователем в дитячому садку? В першу чергу, це, звичайно ж любов до малят, а також повага. Причому, не тільки до своїх, але і до чужих. Крім того, вихователь повинен бути дуже терплячим і доброзичливим, він повинен спокійно і толерантно реагувати на будь-які ситуації. Адже йому доводиться мати справу не тільки з дітьми, але і з їх батьками. Іноді саме з другими буває складно знайти спільну мову. Адже батьки теж мають свою думку з приводу виховання і правильного поводження з їхньою дитиною, і не завжди ця думка збігається з думкою вихователя або педагогічними рекомендаціями.
Звертаючи широку увагу суспільства на цінність дошкільного виховання, проблеми дитячих дошкільних установ і дошкільного дитинства в цілому, в Україні, за даними проєкту DilovaMova.com, вихователі та працівники дошкільних установ відзначають своє професійне свято «Всеукраїнський день дошкілля» в останню неділю вересня. Нормативним підґрунтям свята є постанова Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 629 «Про затвердження Державної цільової соціальної програми розвитку дошкільної освіти на період до 2017 року» та резолюція І Всеукраїнського з’їзду працівників дошкільної освіти.
В цей особливий День я приєднуюся до привітань на адресу наших вихователів і всіх дошкільних працівників ЗДО!
Висловлюю свою подяку. Бажаю вам здоров’я і міцних нервів, хороших зарплат і побільше приємних моментів в такій необхідній всім нам праці!
Зі Святом!